Azoknak akik nem olvasták a tojásfestős részt, itt megismerkedhetnek a borral is egy kicsit közelebbről:
A kalácshoz és a tojások megfestésére is egy különlegesen erős színű bort, az Alibernet-nét használtam, de bármilyen vörösbor megteszi. Azoknak, akik nem ismerik, az Alibernet szőlő egy festőszőlő fajta. Ez azt jelenti, hogy színanyaga olyan erős, hogy még a szőlő leve is mélyvörös, amit az erjedés folyamán a héjból kioldódó színanyagok tovább fokoznak. A kész bor olyan sötét, hogy szinte alig lehet átlátni rajta. Eddig főleg más borok színét javították vele, de ma már önálló borként is remekül helytáll. Nevét, az Alicante Bouschet és a Cabernet Sauvignon, mint két szülője, nevének összemosásából kapta.
Na de térjünk is rá a receptre, íme a hozzávalók:
Sima adag: Boros adag:
· 4,5 dl tej · 2,5 dl tej
· 2,5 dkg élesztő (fél kocka) · 2 dl bor
· 4 dkg cukor · 2,5 dkg élesztő (fél kocka)
· 0,5 kg liszt · 4 dkg cukor
· 1 kávéskanál só · 0,5 kg liszt
· 10 dkg vaj vagy margarin · 1 kávéskanál só
· 10 dkg vaj vagy margarin
Elkészítés:
Először a tejet meglangyosítjuk, belekeverjük a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt, majd egy kis lisztet rakunk a tetejére és szobahőmérsékleten hagyjuk felfutni az élesztőt. A lisztet kimérjük és összekeverjük a sóval (tipp: a liszt is legyen szobahőmérsékletű, így biztos megkel a tészta). A boros adaghoz a bort külön melegítés nélkül adjuk hozzá. Akiknek van konyhai robotgépe alacsony fokozaton keverjék először és a folyadékot szép lassan adagolják hozzá, majd ha már nem fröcsög akkor átkapcsolhatjuk magas fokozatra, kb. 10 percre, amíg a tészta teljesen sima lesz és az edény falára ragadt résztől pókháló szerűen válik el. Aki kézzel csinálja, annak érdemes egyből a deszkán kezdeni, a folyadékot pedig szép lassan adja hozzá, ahogy a liszt felveszi és az eredeti recept szerint egy jó 20-30 percig dagassza. Ezen ponton hozzáadjuk az olvasztott vajat vagy margarint, majd még egy kicsit dagasztjuk, amíg jól elkeveredik benne. A tészta nagyon ragacsos kell legyen, senki ne ijedjen meg, ezért célszerű a kelesztő tálat körbekenni vékonyan margarinnal, vagy jól alá-fölé lisztezni a deszkán. Ha nincs elég meleg a konyhában, a kelesztő tálat egy meleg vízzel teli tálba is állíthatjuk. Kb. 1 óra kelesztés után egy jól belisztezett deszkán átgyúrjuk. Innentől kezdve pedig csak a képzelet szabhat határt a sok különböző fonási és díszítési technikáknak. Én egy 4-es fonással próbálkoztam, de az egyik tésztám kicsit lágyabb lett, így a végén kicsit elcsaltam és így lett végül ez a kerek forma.
Kis pihenés után mehet is a 170°C-ra előmelegített sütőbe. Én mostanában a kelt tésztákat úgy szoktam sütni, hogy berakok egy tál vizet a tepsi alá, amikor bekapcsolom a sütőt, A felmelegedett sütőbe beteszem a tésztát és a vizet benthagyva légkeverésre kapcsolom. A víz egyébként légkeverés nélkül is sokat segít, hogy megemelkedjen a tésztánk.